Dil Seçin
trende

Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular
Sıkça Sorulan Sorular
Isıtma ve soğutma sistemleri ile alakalı aşağıda sıkça sorulan sorulara ulaşabilirsiniz.

HAVA PERDESİ NEDİR?
Hava Perdesi ; iç ortamda bulunan sıcak veya soğuk havanın, dışarıda bulunan hava ile ısı alışverişini, duman, egzost gazı,böcek,sinek gibi haşeratların ve pis havanın için ortamdaki hava ile karışmamasını sağlayan kapı üzeri perdeleme ile muhafaza eden cihazlardır.

HAVA PERDESİ NİÇİN KULLANILIR?
Hava sirkülasyonun fazla olduğu yerlerde iç ortamdaki hava ile dış ortamdaki havanın alışverişini engellemek, hijyenik olan ortamın steril kalmasını sağlamak, dışarıdan gelebilecek olumsuz durumları engellemek amacı ile kullanılır.

NERELERDE KULLANILIR?
Hava Perdesi Hastaneler, Resmi Kurumlar, Eğitim Kurumları,Camiler,Havalimanları,Otogarlar, Stadyumlar, Oteller, Mağazalar, Alış-Veriş Merkezleri, Eczaneler, Spor Salonları, Yemek Fabrikaları, Soğuk Hava Depoları,Özel Kurumlar, Fabrika ve Depolar gibi bir çok kullanım alanı mevcuttur.

HAVA PERDESİ SEÇİMİ NASIL YAPILIR?
Hava Perdesi Perdeleme yapılmak istenen kapının ;

 • Kapının Genişliği
 • Kapının Yüksekliği
 • İklim Şartları
 • Kapının Kullanım Sıklığı
 • Tavan-Duvar Ölçülerinin Cihaza Uygun Olması
 • Doğru Kurulum ve Montaj
 • Kaliteli Ürün Seçimi
 • Kullanılacak Yapının Elektrik Tesiatının Cihaza Uygun Olması

Hava Perdesinde Uyulması Gereken Güvenlik Kuralları
CİHAZ HAKKINDA DİKKAT EDİLECEK GÜVENLİK KURALLARI !

 • Bütün elektrik tesisatı kalifiye bir elektrikçi tarafından yapılmalıdır. Satın almış olduğunuz ürün için gerekli olan şebeke gerilimi ürün montajından önce sağlanmalıdır.
 • Yetkisiz kişilerce yapılan kurulum düşük performansla çalışmaya, ürünün zarar görmesine ve kazalara sebep olabilir.
 • Montajda elektrik besleme kablosu, bir yere sıkıştırılmaya, ezilmeye maruz bırakılmamalıdır.
 • Besleme kordonu hasarlanırsa, bu kordon, tehlikeli bir duruma engel olmak için, imalâtçısı veya onun servis acentesi ya da aynı derecede ehil bir personel tarafından değiştirilmelidir
 • Ürünümüz mekânınızın dışarıyla bağlantısını hava ile kesmek amaçlı kullanılmalıdır. Isıtmak amaçlı kullanılmamalıdır.
 • Ürünün hava emiş delikleri kesinlikle kapatılmamalıdır. Bu şekilde kullanılması durumunda arıza riski vardır ve garanti kapsamı dışına çıkar.
 • Cihazınızda topraklı bir besleme kablosu vardır. Mutlaka topraklama bağlantısı yapılmalıdır.
 • Herhangi bir tehlike halinde ürünün elektriğini kesebilmek amacıyla ürün bağlantınızı sigortalı yapınız.
 • Cihazınıza bakım yapmadan önce enerjisini kesiniz

ÖNEMLİ:

Güvenliğiniz için Cihaz bağlantınızda sigorta kullanınız. Bağlantı şekilleri ve sigorta bilgileri için aşağıdaki bilgileri inceleyiniz.

* Isıtıcısız Hava perdeleri için 230 V ˜50 Hz elektrik hattı yeterlidir.

*Isıtıcılı Hava Perdeleri için 3 Faz 400 V˜ 3N 50 Hz elektrik hattı yeterlidir.

*Cihazınızın teknik detayları için tablolarımızı inceleyiniz.


Inverter Klima nedir?
Inverter klima Oda yüküne bağlı olarak kompresör devrini kontrol edip soğutma/ısıtma kapasitesini değiştirebilen klimadır.

İklimlendirme nedir?
İklimlendirme en genel halde, konfor amacıyla insan, hayvan ve bitkilerin veya endüstriyel bir mamulün üretilmesi sırasında atmosferik şartların otomatik olarak kontrol altında tutulması işlemi olarak ifade edilir. Pratikte ise iklimlendirme, havanın ısıtılması, soğutulması, nemlendirilmesi veya neminin alınması bir başka deyişle şartlandırılması işlemine denir. İklimlendirme sistemlerinde amaç, insan hayvan ve bitkilerin dolayısıyla onların yaşarken, çalışırken veya herhangi bir anlarında kendilerini rahat hissedecekleri ortamların sağlanması ve endüstriyel bir mamulün üretilmesi sırasında, mamulün istenen özelliklerde üretilmesi için gerekli olan atmosferik şartların sağlanması olarak izah edilebilir.

Klimaların performansı neye bağlıdır?
Klimanın performansı iç ve dış ortam sıcaklıkları, kullanılan mekanın kuzey-güney cephe durumu, izolasyonu, pencere - kapı alanları ve yapısı, duvar kalınlıkları, kat ve çatı durumu gibi ısı kaybı/kazancına direkt etki eden faktörlere bağlıdır. Klimanın belirtilen kapasitesi aşağıdaki koşullarda ölçülen değerlerdir. Soğutma: İç sıcaklık 27°C KT/19°C YT, Dış sıcaklık 35°C KT/24°C YT Isıtma: İç sıcaklık 20°C KT/15°C YT, Dış sıcaklık 7°C KT/6°C YT Dış hava sıcaklığı arttıkça klimanın soğutma performansı düşecektir. Benzer şekilde, dış ortam sıcaklığı azaldıkça ısıtma performansı göreceli olarak azalacaktır.

Klima neden bir ihtiyaçtır?
Klima vücudun gerçekleştirmekte zorlandığı anlarda, vücut ve bulunulan ortamın ısıları arasındaki dengeyi sağlar, nem oranını düzenler, kirli havayı temizler. Sağlıklı bir insanda olması gereken 37 derecelik vücut sıcaklığı da bu ısı transferi sayesinde muhafaza edilir. Soğuk ortamlarda insan vücudu ürettiğinden daha fazla ısı kaybeder. Sıcak ortamlarda ise vücuttaki artık ısının dışarıya atılmasında zorluk yaşanır. Bunu kolaylaştırmak için vücut terlemeye başlar. Biriken ter buharlaştıkça vücutdan ısı çeker ve vücut serinler. Yaşanılan ortamın konforlu olması için genellikle 22-27 derecelik bir sıcaklık, % 40-60’lık bir nisbi nem oranı idealdir. İşte klima cihazları her mevsim ve her koşulda, sağlıklı bir ısı, dengeli nem oranı ve temiz bir hava solumamızı sağlarlar.

Btu/h ne anlama gelmektedir?
Btu/h bir güç birimi olup, klimaların kapasitelerini belirtmek için kullanılır. 1 kW = 3412.42 Btu/h 'a tekabül eder.